A hónap alkotója rovatunkban különböző aspektusból – aktualitások mentén és személyes nézőpontból – mutatunk be egy kortárs fotográfust vagy vizualitással foglalkozó alkotót, szakembert. Mivel foglalkozott a közelmúltban? Milyen helyeken fordul meg, mi érdekli a hétköznapokban? Ki a legfontosabb fotográfus számára, melyik a kedvenc könyve, milyen zenét szokott hallgatni? Ilyen, és ehhez hasonló témákról kérdezzük a hónap alkotóját.
A hónap alkotója 2020 márciusában Horváth M. Judit.

Egy nyugat-dunántúli kisvárosban, asszimilálódott cigány családba születettem. Fiatalon elhagytam szülővárosom, Budapestre kerültem, hosszú évekig gyerekápolónőként dolgoztam, majd férjem után annak munkájába, a fotográfiába is beleszeretettem. Sokáig nem vállaltam a származásomat, aztán egy szerencsés véletlen folytán mégis egy roma lap fotóriportere, képszerkesztője, majd főszerkesztője voltam évekig. Az 1990-es években együtt végigfotóztuk Magyarország cigánytelepeit és a pesti gettósodó kerületeket. Az ott élő romák életét bemutató több mint tíz év fotóiból született közös albumunk, a Más Világ (1998) anyagát idehaza és külföldön is számos helyen kiállítottuk. Göncz Árpád könyvünk előszavában ezt írta: „Ha van létezés peremén túli világ, Horváth M. Judit és Stalter György fotói erről szólnak. Kegyetlen világ ez: nyomor, elmaradottság, pusztulás – nem jó szembesülnünk vele. A látvány torkonragad, fojtogat, nem lehet szabadulni tőle. S nem is akkor igazán, amikor a nyomor kimerevített pillanati naturalisztikusak, hanem amikor egy lírai közjáték – egy szerelmes tekintet, egy világra csodálkozó gyerekszempár – a lehetőségek lehetetlenségét vágja a képünkbe. Szinte ostorcsapásként.”
A telepek után évekig nem csináltam képet magamnak, női lapoknál megélhetési fotós voltam, de közben egyre gyűltek körülöttem kedves tárgyaim. Csalóka látszat (2009/2010) című kiállításom és magánkiadásban megjelent könyvem belső világom tükörképe. „Származásomból, lelki alkatomból, nem utolsósorban női mivoltomból adódik, hogy számomra a valóság és a mese szorosan összefonódik, a köztük levő szűk mezsgye átjárható. Könnyedén lépek át egyikből a másikba, és e kettős létállapotból fakadó bizonytalanságomból születnek képeim. Lehetőséget teremtek az idegenség megismerésére, betekintést az általam kreált, rám jellemző világba, azt remélve, hogy érzelmi asszociációkat, meglepetést és felismerést váltok ki azokból, akik kapcsolatba kerülnek a képeimmel.”
2009-ben kezdtem el magamat fényképezni (a Privát képek 1. című sorozat részeként), amikor még azt hittem, egészséges vagyok, csak öregedő testemmel kell előbb-utóbb szembesülnöm. Abbahagytam, aztán egy vizsgálatból kiderült, rákos beteg vagyok. Megműtöttek, kemoterápiás kezelést kaptam. A műtétem után folytattam a munkát, dokumentáltam a betegségem, a felépülésem. Ismét a fotográfia volt a kapaszkodóm, meg akartam mutatni, min megyek keresztül testileg-lelkileg, amíg meggyógyulok. Következő sorozatomban anyámat fényképeztem az idősek otthonában egészen a haláláig. Szinte végig együttműködött velem, utolsó közös történetünk lenyomata a Privát képek 2. Anyu (2015).
Roland Barthes óta tudjuk, minden fénykép a halálról szól, egy fényképet a kezünkben tartva, megtekintve, mindig a halál néz vissza ránk. Míg a Csalóka látszat fotóin főleg élettelen tárgyakat, különböző bábukat helyeztem elszáradt növények közé, Magángyűjtemény (2018) címűmunkámban állat- és madártetemeket fényképéztem hasonló környzetben. A képek hangulata és jelentéstartalma azonos, megmutatni az elmúlás, a halál, a visszafordíthatatlan pusztulás bizarr szépségét, elviselhetővé és elfogadhatóvá tenni magam és mások számára az elmúlást.
Horváth M. Judit
Horváth M. Judit képeit már a Capa Központban is láthattátok, a LÁTKÉP – Az elmúlt fél évszázad magyar fotográfiája 1967–2017, és az EUFÓRIA? Rendszerváltás-történetek Magyarországról című kiállításokon.
Nézz meg egy válogatást Horváth M. Judit képeiből és kövesd a blogunkat, hogy jobban megismerhesd a fotográfust és munkásságát!
Más Világ





Csalóka látszat





Privát képek 1.





Privát képek 2.





Magángyűjtemény





Nézd meg Horváth M. Judit, 2020. március hónap alkotójának többi poszját is!