A hónap alkotója rovatunkban különböző aspektusból – aktualitások mentén és személyes nézőpontból – mutatunk be egy kortárs fotográfust vagy vizualitással foglalkozó alkotót, szakembert. Mivel foglalkozott a közelmúltban? Milyen helyeken fordul meg, mi érdekli a hétköznapokban? Ki a legfontosabb fotográfus számára, melyik a kedvenc könyve, milyen zenét szokott hallgatni? Ilyen, és ehhez hasonló témákról kérdezzük a hónap alkotóját.
A hónap alkotója 2021 augusztusában Neogrády-Kiss Barnabás.

Neogrády-Kiss Barnabás 1989-ben született Budapesten. 2008-ban a második agyműtétje után újra kellett tanulnia használni a testének a jobb felét, a jobb kezét és lábát, illetve arca jobb oldalának mimikáját. A látása is tartósan sérült, a normális 180 fokos látás helyett mindkét szemével 90 fokot lát balra. Még most is folyamatosan fejlődik a beszéde és a világhoz való viszonya. Számára a legtöbb embernek oly magától értetődő látás, érzékelés és a képek egy állandó kutatás, kérdezés tárgyai, amelyeket munkáiban próbál feldolgozni, megérteni.
2012 és 2015 között elvégezte a Kaposvári Egyetem Művészeti Kar fotográfia szakát, majd tanulmányait 2015-től 2017-ig a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem fotográfia szakán folytatta. 2010 óta oktat fotográfiát különböző táborokban és iskolában.
Első önálló kiállítása 2014-ben megint a fejemben nézelődnek címmel a Faur Zsófi Galériában volt. Ugyanebben az évben a Pozsonyi OFF Biennálén a Kaposvári Egyetem fotográfia szakos hallgatóival közösen létrehozott Beavatkozások című kiállítás elnyerte a fesztivál fődíját, az ON_Award-ot. 2015-ben Wolfgang Tillmans neki nyújtotta át a The Most Talented Young Artist díjat a Budapest Portfolio Review-n. 2017-ben ASA NISI MASA Galéria által kiírt pályázaton a zsűritagok között a Scorpion Dagger alkotója, James Kerr beválogatta az and I see this című gif-projektjét a legjobbak közé. 2018-ban a Faur Zsófi Galériában Kő, papír, zokni címmel önálló kiállításon mutatta be a magyarországi SOS Gyermekfalu gyerekeinek és a saját életének párhuzamát. 2019-ben egy formabontó helyszínen és installálásban B címmel volt önálló kiállítása a Lollipop Factory-ban. Ugyanebben az évben kezdett el műtermet bérelni az Art Quarter Budapestben.
2020-ban elnyerte az Akademie Schloss Solitude rezidenciaprogramját. Ugyanebben az évben a Kettős kötés című munkájával, amelyben sérült látását, világérzékelését próbálja egy indirekt, mélyen intuitív módon megmutatni, elnyerte a Capa-nagydíjat. 2018 óta a PAD csapatának tagja, projektjük, a Hétköznapi hiánycikkek a 2021-es OFF Biennále keretében mutatkozott be. Ők az alkotói a szabadonbalaton projektnek. 2021-ben bekerült az Esterházy Art Award shortlistjébe. 2021 szeptemberében jelenik meg első photobookja, a Solitude, amely könyv anyagának egy részéből a budapesti Goethe Intézetben lesz kiállítása. Az Akademie Schloss Solitude is felkérte egy önálló kiállításra a Sommerfest-re.
https://instagram.com/neogradykissbarnabas
Neogrády-Kiss Barnabás képeit már a Capa Központban is láthattátok: a CAPAZINE – LET’S PLAY, a Nyolc hét. Magyar fotográfusok a járvány idején és a Capa-nagydíj 2020 kiállításokon.
Nézz meg egy válogatást Neogrády-Kiss Barnabás munkáiból és kövesd a blogunkat, hogy jobban megismerhesd a fotográfust és munkásságát!













