A hónap alkotója rovatunkban különböző aspektusból – aktualitások mentén és személyes nézőpontból – mutatunk be egy kortárs fotográfust vagy vizualitással foglalkozó alkotót, szakembert. Mivel foglalkozott a közelmúltban? Milyen helyeken fordul meg, mi érdekli a hétköznapokban? Ki a legfontosabb fotográfus számára, melyik a kedvenc könyve, milyen zenét szokott hallgatni? Ilyen, és ehhez hasonló témákról kérdezzük a hónap alkotóját.
A hónap alkotója 2021 novemberében Végh László.

Végh László 1985-ben született Szolnokon. Középiskolai tanulmányai során nem kimondottan remekelt, ezért nem tervezte, hogy továbbtanul, de az egyik osztálytársa javaslatára jelentkezett a Práter utcai fényképész iskolába, ahol a felvételi követelmény csak annyi volt, hogy a diákoknak legyen gyakorlati helye. Ekkor vette meg első filmes fényképezőgépét. Miután sikerült gyakorlati helyet találnia, felvételt nyert az iskolába. A fényképezés egészen addig nem igazán foglalkoztatta, amíg az egyik – akkor még megjelenő – Fotomozaik számban nem találkozik Kovalovszky Dániel Szandzsák című anyagával. Ekkor döntötte el, hogy fotóriporter szeretne lenni. A későbbiekben Benkő Imre, Korniss Péter, Dezső Tamás és Gárdi Balázs anyagai is óriási hatással voltak rá.
A Práter utcai iskola elvégzése után a MÚOSZ-ba felvételizett fotóriporter képzésre. 2011-ben a Magyar Nemzet Hétvégi Magazinjához került külsősként, majd belsős munkatársa lett egészen a lap 2018-as megszűnéséig. Ezután az abcug.hu internetes oldal fotóriportere és képszerkesztője volt, majd 2019 óta a Magyar Hang munkatársa. Több alkalommal díjazták a Magyar Sajtófotó Pályázaton, két egymást követő évben Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjat, 2019-ben és 2021-ben NKA ösztöndíjat kapott.
2016-ban elnyerte a rangos, amerikai Pictures of the Year International pályázat Feature Picture Story – Newspaper kategória első díját a Kárpátalja az orosz-ukrán háború árnyékában című fotósorozatával. Három alkalommal Hemző Károly-díj finalistája, majd 2020-ban Hemző Károly-díjas lett. Munkái több hazai és külföldi magazinban megjelentek többek között a magyar és amerikai National Geographicban és a The Washington Postban.
„Amikor a Fotomozaik magazinban megláttam Kovalovszky Dániel Szandzsák című anyagát, akkor azt mondtam magamban, hogy én is ilyet akarok csinálni. Utazni, új helyekre eljutni és képekkel történeteket mesélni. Dezső Tamás és Gárdi Balázs több éven át készülő anyagai is óriási hatással voltak rám. Ezeket az igen alapos és jól körbejárt témákat látva kezdtem el én is több hosszú távú anyagon dolgozni. Az egyik legrégebb óta készülő anyagomban Ottót már közel tíz éve fényképezem.”
Végh László képeit már a Capa Központban is láthattátok: a Forrongó Kijev, a 32., 33., 34., 35. és a 36. Magyar Sajtófotó Kiállításokon, illetve a Pillantás a mába – Hemző-díj 2014–2018, a Pictorial Collective: Dunaképp és a Pictorial 10 – Válogatás a Pictorial Collective első tíz évéből című tárlatokon. 2021. november 5. és 2022. január 9. között az Isten, huskyk, havasok című kiállítása látható a Capa Központ 8F Galériájában.
Nézz meg egy válogatást Végh László munkáiból és kövesd a blogunkat, hogy jobban megismerhesd a fotográfust és munkásságát!


















Végh László Isten, huskyk, havasok című kiállítása 2022. január 9-ig látható a Capa Központ 8F Galériájában.