A hónap alkotóját arról kérdeztük, hogy az utóbbi időben merre járt, mivel foglalkozott, min dolgozott. Horváth Katalin Fanni az utóbbi időben látható kiállításairól és készülő sorozatáról mesélt.
Az év legfontosabb eseménye számomra kétségkívül a Capa-nagydíj 2022 ösztöndíjasainak csoportos kiállítása volt, amelyre készítettem egy könyvet is, Halász Gabi grafikus tervezte. A fotósorozatot 2018-ban éppen abban az időszakban kezdtem el készíteni, amikor az újonnan felerősödött nemzetközi migrációs hullámokat kísérő válság sokkolta az egész világot, különösen Európát. Fotográfiai munkám egyfajta reflexió is kíván lenni a társadalmi előítéletekre, amelyek a bevándorlókat érintik a mai napig. A nemzetiségi kultúrák fontossága mellett szeretnék rámutatni arra a tényre is, hogy a belső és külső migráció konstans jelenség az államalapítás óta Magyarországon, s évszázadok óta jelen van a magyar társadalomban. A REVIVAL címadás a kisebbségi kultúrák elemeinek újjászületésére, jövőjére kívánja felhívni a figyelmet.


Szentpéterfán is volt egy kiállításom, amelyet a helyi gradistyei horvát közösség kezdeményezett a falu 800 éves évfordulója kapcsán. A kiállításon szereplő fotósorozat egy régi határőrség épületében készült és személyesebb hangvételű az ott élő közösség szemszögéből. A képeket egy elfüggönyözött színpadon installáltuk, amely “zártság” szimbolikusan utalt a Vasfüggöny időszakára, amely markáns befolyásolta a nemzetiségi kultúrát ezen a vidéken is. A traumák máig éreztetik hatásukat, személyes interjúkon keresztül sokat meséltek erről nekem a helyiek. A fotósorozat nem csupán a múlt prezentálása, alkalmi üzenet a régi időkből, hanem olyan alkotói gesztus is, amely a jövőre fókuszál és a nemzetiségi identitás értékeit mutatja be.





A jövőben szeretném folytatni a REVIVAL sorozatot a nyugati határban, de új aspektusokkal. Emellett lesz egy új fejezet, talán külön sorozat is, amelyet már régóta tervezek. Ugyanis eddig csak azokat az etnikai közösségeket fotóztam, akik évszázadok óta élnek itt, most azonban szeretnék azokra a bevándorlókra is fókuszálni, akik az elmúlt évtizedek során érkeztek ide a szomszédos, vagy éppen távoli országokból. Első- és másodgenerációs betelepülőket szeretnék bemutatni és sok kérdés foglalkoztat velük kapcsolatban, pl. milyen kötődések jellemzik őket, gondolok itt a származási kultúrára és a befogadó társadalmi közegre? Milyen kulturális hagyatékot őriznek a szüleiktől azok, akik már itt születtek? Milyen szociális és érzelmi kapcsolatot tartanak fenn esetleg az anyaországgal? Izgalmas és aktuális kérdések ezek, főképp, hogy szerény megítélésem szerint a társadalom többsége amúgy is tele van előítélettel és téves információkkal ezzel kapcsolatban. A fotográfia médiumán keresztül szeretném kutatni és ezzel párhuzamosan vizuális nyelven prezentálni a bevándorlók nézőpontját, perspektíváját.



Nézd meg Horváth Katalin Fanni, 2023. januárjában hónap alkotójának többi bejegyzését is!