A hónap alkotója rovatunkban különböző aspektusból – aktualitások mentén és személyes nézőpontból – mutatunk be egy kortárs fotográfust vagy vizualitással foglalkozó alkotót, szakembert. Mivel foglalkozott a közelmúltban? Milyen helyeken fordul meg, mi érdekli a hétköznapokban? Ki a legfontosabb fotográfus számára, melyik a kedvenc könyve, milyen zenét szokott hallgatni? Ilyen, és ehhez hasonló témákról kérdezzük a hónap alkotóját.
A hónap alkotója 2023 márciusában Szalay Krisztina.

„A fényképezéssel nagyon fiatalon, a Képző és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium (Kisképző) falai között ismerkedtem meg. Ezt megelőzően ugyan rengeteget rajzoltam és nagyon fogékony voltam a különböző művészetekre, de nem volt fotós tapasztalatom. Csak egy megérzés volt, hogy ez egy nekem való pálya lehetne. Szerencsém volt, mert így is lett. A Kisképzőben először, éreztem azt hogy “hazaértem”, hogy olyan emberekkel vagyok körülvéve, akik értik és értékelik próbálkozásaimat és fejlesztenek.
Ezután a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végeztem Fotográfia szakon, majd néhány évvel később visszatértem, hogy pedagógiát tanuljak. Mindeközben a Capa-nagydíj ösztöndíjában részesültem, amit az egyetemen megkezdett, Kőbányai úti kínai piacon készített tanulmányommal töltöttem, amelynek végeredménye a Four Tigers Market című fotókönyv lett. Munkamódszeremnek hamar része lett az, hogy egy témát több szemszögből szeretek körbejárni, és különböző közösségeket figyelek meg, és keresem a kapcsolódásokat akár olyan helyek és személyek között, akik nem tudnak egymásról.
2019-ben csatlakoztam a Népszigeten található Skurc Grouphoz, amely egy képzőművészeti csoportosulás, ahol festőkkel, médiaművészekkel közösen együttműködve dolgozunk, kiállításokat szervezünk.
Jelenleg a fényképezés mellett a MOME óraadójaként különböző képzési szinteken (előkészítő, egyetemisták, felnőttoktatás) és eltérő korosztályokkal foglalkozom a felnőttek és fiatalok vizuális fejlesztésével. Újszerű kihívás számomra, hogy olyan feladatokkal kísérletezem amelyeken keresztül a tanulók ízlését, kreativitását és kritikai gondolkodását is fejlesszük.” (Szalay Krisztina)
Szalay Krisztina képeit már a Capa Központban is láthattátok: a THIRTYTHREE – A fotográfia új horizontjai a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíj 2018, Nyolc hét, Capa-nagydíj 2020 kiállításokon, valamint a Project Roomban most is megtekinthető CAPAZINE – LET’S PET! című csoportos tárlaton.
Nézz meg egy válogatást Szalay Krisztina munkáiból és kövesd a blogunkat, hogy jobban megismerhesd a fotográfust és munkásságát!





__________



__________




__________


