A hónap alkotója rovatunkban különböző aspektusból – aktualitások mentén és személyes nézőpontból – mutatunk be egy kortárs fotográfust vagy vizualitással foglalkozó alkotót, szakembert. Mivel foglalkozott a közelmúltban? Milyen helyeken fordul meg, mi érdekli a hétköznapokban? Ki a legfontosabb fotográfus számára, melyik a kedvenc könyve, milyen zenét szokott hallgatni? Ilyen, és ehhez hasonló témákról kérdezzük a hónap alkotóját.
A hónap alkotója 2023 júniusában Ruprech Judit.

1987-ben születtem Pécsett. Mindig is szemlélődő alkat voltam, gyerekként rengeteget olvastam. Szívesen támasztottam a korlátot negyedik emeleti erkélyünkön, hogy a lakótelepen jövő-menő emberek elképzelt diskurzusait narráljam, történeteket találjak ki róluk. A középiskola utolsó éveiben találtam meg a fényképezést, mint kifejezési formát. Az egyetemen még nem ezt tanultam, 2011-ben történelem szakon diplomáztam, néhány évig levéltárosként dolgoztam. A hobbi fokozatosan vált a szenvedélyemmé, életformámmá, majd hivatásommá is: szabadúszó fotóriporter, dokumentarista fotográfus vagyok.
Bár főként autodidakta módon szívok magamba mindent, ami a fényképezésről szól, idővel alkalmazott fotográfus és grafikus szakképesítést is szereztem. A dokumentarista fotográfia felé fordulásban a MÚOSZ Bálint György Újságíró Akadémia Fotóriporter szakának (2016-2017) elvégzése erősített meg végérvényesen.
A mindennapokban szabadúszó fotóriporterként és fotográfusként tevékenykedem, többek között az MTI külsős munkatársa vagyok, de több NGO-nak és kulturális szervezetnek is rendszeresen dolgozom a lakhelyemen, Pécsett. Vállalok megbízásokat országosan és az országhatáron kívül is. A napi feladatok mellett hosszú távú projekteken dolgozom, írni is szeretek az anyagaimhoz.
A kamerát olyan eszköznek tekintem, ami által “legálisan” keveredhetek nem várt szituációkba, jelen lehetek olyan helyzetekben, ahol nem volna keresnivalóm. Találkozhatok olyan emberekkel, akikkel egyébként nem kereszteznénk egymás útját. Történetmeséléssel dolgozom a számomra fontos ügyek kihangosításán. Hatásvadász képek üldözése helyett olykor szívesen nyúlok a mindennapi témákhoz. Megoldásközpontú fókusszal dolgozom: a negatív tendenciák bemutatásán túl inspirál, ha előremutató kezdeményezéseket, jobbító szándékú erőfeszítéseket ismertethetek meg a nézőkkel-olvasókkal.
Ruprech Judit képei a Capa Központban jelenleg is megtekinthetőek a Szelíd szabadság című tárlaton.
Nézz meg egy válogatást Ruprech Judit munkáiból és kövesd a blogunkat, hogy jobban megismerhesd a fotográfust és munkásságát!













